Nezávazná konzultace

Operace uší (otoplastika)

Délka zákroku
90 minut
Délka léčení
2 týdny
Typ anestezie
lokální

Trápí vás odstávající boltce? Trápíte se zbytečně, tato operace patří k nejznámějším plastickým úpravám. Odstáté uši vznikají nedokonalým přilnutím chrupavky ucha – je tak zvětšený úhel v zadní části. Je možné upravit také velikost nebo tvar boltců. Operace odstátých uší se často provádí už u dětí mezi 5. a 7. rokem, protože děti mají rychlejší hojení. Navíc už v tak nízkém věku stačí nešetrná poznámka okolí o jejich uších a je z toho komplex méněcennosti, který je provází až do dospělosti. Operaci je samozřejmě možné provést později – v jakémkoliv věku.

Další informace

Operace probíhá ambulantně v lokální anestezii. Na začátku je vyšetření, na jeho základě napíšeme přijímací zprávu a připravíme vás k operaci. Ta se provádí  v místním umrtvení. Výkon je vždy individuální – s přesným plánem i postupem operace vás vždy seznámí náš lékař. 

Lokální umrtvení se provádí injekcí pod kůži boltce. Operace se vykonává ve většině případů ze zadního přístupu řezem za boltcem (proto jizvičky vzadu za boltcem nejsou poté viditelné, ani vám nevadí při nošení brýlí). Odkud se obnaží chrupavka boltce. Tu chirurg pomocí nářezů namodeluje do požadovaného postavení, ve kterém se fixuje několika stehy. Ránu za boltcem sešije vstřebatelnými stehy. Přes boltec zevně přiložíme modelační vatu a následně provedeme jemnou kompresivní bandáž boltců.

Operaci nelze provést v těchto případech (tzv. kontraindikace)

při akutním infekčním onemocnění
při vážné poruše krevní srážlivosti
při celkovém onemocnění, které znemožňuje chirurgický výkon či anestézii

Pooperační průběh

Pacient odchází po operaci v doprovodu dospělé osoby. V prvních dnech po operaci doporučujeme klidový režim bez fyzické aktivity, na bolest stačí běžná analgetika. První převaz 3. až 5. den po operaci (po tuto dobu nemyjte vlasovou část hlavy). Po 3 týdny  je nutné nosit na hlavě kompresivní bandáž nebo pevnou čelenku. Pokud operatér použil modelační vatu, odstraníme ji 10. až 14. den po výkonu. A stehy za boltcem vypadnou během několika týdnů samy. Přibližně  po dobu dvou měsíců je vhodné nosit na noc a při sportu čelenku přes uši, aby při neopatrném pohybu nedošlo k poranění modelované chrupavky.

Až do zhojení šetřete operované místo před mechanickým zatěžováním. Také zabraňte vniknutí jakýchkoliv nečistot do rány. V léčebném režimu je nutné dodržovat termíny výměny krytí rány. Kontrolní léčebné úkony spočívají v převazech rány a odstranění modelační vaty ve stanoveném intervalu.

Změna pracovní zdravotní způsobilosti po těchto operacích trvá dle charakteru zaměstnání 1-2 týdny. Výjimkou může být fyzicky namáhavá práce nebo práce v prašném prostředí.

Ceník

ZákrokCeník platný od 01.01.2024
Cena s DPH
Otoplastika- jednostranná přitažení horní části boltce
15.000,–
Otoplastika přitažení horní části boltce20.000,-
Otoplastika remodelace , změna tvaru boltce

25.000,–
Otoplastika remodelace , změna tvaru boltce 1.boltec
16.000,-
Sešití roztržené dírky 1ks5.000,– /ks
Sešití ušní dírky po tunelech 1ks8.000,– /ks

Zvažujete operaci uší (otoplastiku)?

Nezávazná konzultace

    Nezávazná konzultace

    crossmenu