Ať nám proudí! Zázrak jménem lymfa

Určitě jste o ní slyšeli. Tušíte, že je důležitá, vyžaduje péči a pozornost. Přesto je opomíjená a zbystříte ve chvílích, kdy nefunguje, jak má. Zaslouží si naši pozornost. Řeč je o lymfě. Proč je důležitá, jak se o ni starat? A proč ji věnovat zvýšenou pozornost třeba po lékařském zákroku nebo operaci?

Lymfa (nebo též míza) je tekutina čiré, mléčné, někdy mírně nažloutlé barvy, která koluje v lymfatickém systému. Představuje asi 16 % naší hmotnosti. Termín lymfa pochází z řečtiny, v doslovném překladu je to čistá voda. Jak lymfa, tak voda patří mezi nejcennější prvky v lidském těle. Za 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5 litru lymfy. Do lymfy se vstřebávají bílkoviny, cholesterol, mastné kyseliny, vitaminy rozpustné v tucích, steroidní hormony, železo, měď a kalcium. Až 99 % lymfy tvoří lymfocyty, což jsou bílé krvinky. Opěrný systém naší imunity.

Detox i ochrana

Lymfatický systém tvoří hustá síť lymfatických cév, které začínají v tkáni a postupně se spojují v silnější kmeny. Hlavní funkcí tohoto systému jsou transport a obrana. Rozvádí živiny, sbírá odpadní látky. Není vám dobře, jste nachlazení a váš lékař/vaše lékařka jako první zkoumá uzliny na krku? Má to svůj důvod. Uzliny, které mají fazolovitý tvar, jsou totiž filtry pro bakterie, nádorové buňky a cizorodé částice. Uzliny se nachází přímo v drahách lymfatických cév. V těle máme asi 450 lymfatických uzlin.

Nejste ve své kůži?!

Pokud oběh lymfy v těle nefunguje, vznikají otoky nebo také lymfedém. Ty můžeme pozorovat kdekoliv na těle v různých stupních. Nejtěžším stádiem je pak tzv. sloní noha – monstrózní tuhý otok. Otoky nemusí vždy nutně souviset s lymfatickým oběhem. Dalším možným původem mohou být poruchy ledvin nebo srdce. Příčinu a místo vzniku musí vždy určit lékař.

Otoky pozorujeme často i v obličeji, kde mohou souviset s pitným režimem. Přísun vody není dobré podceňovat. U žen vstupuje na scénu také hormonální nerovnováha. Velice negativní roli i na tomto poli sehrává stres.

Za vznikem lymfedému mohou být genetické dispozice (primární příčina) a nebo hovoříme
o sekundárním původu: ucpání cévy, mízní uzliny, následek operace.

Hýbu se, tedy jsem 

Stagnace lymfatického systému se může projevit zavodněním a nárůstem hmotnosti.
Pohyb je přirozenou součástí každého živého tvora a je klíčový pro naše zdraví a kvalitu života. Pomáhá k cirkulaci mízy, která nemá svou pumpu tak jako krevní oběh v podobě srdce. Pomůže chůze, běh, plavání, jízda na kole, jóga. Další možností je ochlazování, ideální volbou může být tzv. Kneippův chodník. Je tvořen bazénky střídavě se studenou a teplou vodou.

Královna všech procedur: Lymfodrenáž

Vůbec první zmínky o onemocněních lymfatického systému sahají až 3000 př.n.l. Hippokratova škola pak užila pro tento systém označení: cévy s bílou krví. První lymfodrenáž jako takovou představili ale až dánští manželé Vodderovi v roce 1936.

Blahodárných účinků na naše tělo má lymfodrenáž tolik, že je nelze všechny vyjmenovat. Abychom vás alespoň trochu navnadili, uveďme, že zvyšuje imunitu, únavu naopak snižuje. Formuje postavu, zmírňuje projevy akné, zpomaluje stárnutí pokožky. Je vhodnou prevencí křečových žil. V neposlední řadě zmírňuje otoky. Vhodná je také v případě plánované operace nebo pro rekonvalescenci po úrazech a operacích.

Manuální lymfodrenáž je jemná technika speciálních hmatů (v délce jedné až čtyř vteřin), které vedou k aktivaci systému. Hmaty reflektují rozložení mízních svazků a uzlin. Tlak při manuální drenáži není tak intenzivní a hluboký, jak jsme zvyklí při klasické masáži. Hmaty jsou kruhovité a oválné, pohyby jsou vedeny pomalu a plynule. Lymfodrenáž musí být vedena odborně se znalostí stavby lymfatických cév, anatomie. Nutné je respektovat směr toku lymfy. Cílem totiž je ovlivnit lymfomotoriku, zmírnit bolesti a napětí, zlepšit odtok lymfy.
Nejprve se začíná v místech tzv. centrální krajiny, tj. například oblast sběrných uzlin. Před začátkem manuální lymfodrenáže by mělo být provedeno ošetření krku. Tím se aktivuje přenos lymfy z konečného úseku mízního systému do systému žilního. Při využití této jedinečné péče o své tělo počítejte s časovou investicí cca 2,5-3 hodiny.

Další možností je potom přístrojová lymfodrenáž, při které se využívají nafukovací vícekomorové návleky. O tomto způsobu vás informujeme v dalším článku na našem blogu.

Lehkost bytí

Pokud si začnete lymfodrenáž pravidelně dopřávat, počítejte s tím, že celé vaše tělo ovládne uvolnění a následně vyměšování (močového měchýře, střev, nosní dutiny). Horní i dolní končetiny vám budou připadat lehčí, volnější, zmírní se otoky. V dlouhodobém horizontu očekávejte estetický bonus v podobě zmenšení obvodu končetin, boků nebo hrudníku.

Lymfodrenáž můžete darovat sobě i svým blízkým nejen o Vánocích, naše tělo totiž potěší kdykoliv během roku. Neváhejte nás kontaktovat pro více informací. Hýčkat své tělo lymfodrenáží můžete na naší pobočce v Jihlavě.

Kdy naopak tuto techniku vynechat? Lymfodrenáž není vhodné provádět v časném onkologickém stádiu, při zánětlivých onemocněních nebo ischemické chorobě dolních končetin a nebo při nachlazení.


Na závěr dodejme, že nejvíce pomůžeme a prospějeme, nejen naší lymfě, správným dýcháním. Správný dech vedený do břicha by měl předcházet každé proceduře lymfodrenáže.

Zeptejte se

Přemýšlíte o estetické změně, ale nevíte který zákrok je vhodný? Domluvte si s námi nezávaznou konzultaci. Probereme vaše přání a poradíme jaké řešení je pro vás tím nejvhodnějším. Kdy jindy než teď?
Nezávazná konzultaceOnline rezervaceKontakt

Číst dál

Nezávazná konzultace

Chcete vylepšit svůj vzhled a cítit se sebevědoměji? Přemýšlíte o estetické změně? Napište nám pro nezávaznou konzultaci. Rádi vám představíme všechny možnosti a pomůžeme vám najít ideální řešení. Udělejte první krok k vaší proměně s naší pomocí.