Popis zákroku
Jde o nedokrevnost středového nervu v zápěstní úžině. Jedná se o různé stupně ochrnutí nervu medianu (středového nervu ruky), způsobené změnou prostorových vztahů v zápěstní úžině (karpálním kanále).
Tento nerv prochází úzkým prostorem nazývaným karpální tunel, který je tvořen kostmi zápěstí a pevným vazivovým pruhem nazývaným příčný karpální vaz. Když mluvíme o syndromu karpálního tunelu, máme na mysli stav, kdy dochází k tlaku na středový nerv uvnitř tohoto tunelu, často je doprovázeno otokem šlach, které prochází tunelem a tím dochází k nejčastějšímu útlaku nervu.
Tento tlak může způsobovat různé nepříjemné příznaky v ruce a prstech, jako je brnění, necitlivost, bolest a slabost zápěstí. U většiny klientů nelze určit samotnou příčinu vzniku „karpálu“. Většina klientů však přisuzuje související faktor s onemocněním a vlivem pracovního zatížení, dlouhodobému vystavování přetížení, při práci, která vyžaduje opakující se pohyby ruky a zápěstí, s následným zánětem a tlakem na středový nerv. Rizikovým faktorem, je také genetická predispozice a zánětlivá onemocnění. Například psaní na klávesnici, telefonu, používání myši, práce s nástroji, které způsobují vibrace, pevný úchop. Syndrom karpálního tunelu je častěji projevován u žen, nejčastěji ve středním a vyšším věku jak u žen, tak mužů.
Je pro vás zákrok vhodný?
Příznaky syndromu karpálního tunelu:
- Bolest, nekomfortní v oblasti zápěstí, prstů a dlaně
- Nepřirozená motorika
- Brnění, tuhnutí, mravenčení
- Necitlivost konečků prstů
- Pálení, teplá až řezavá bolest
Bolest v nočních hodinách v oblasti zápěstí a ruky, která může vystřelovat do předloktí a ramene. Bolest jako taková je subjektivní pocit, nejčastěji je ale projevena pálením, ostrou bolestí, nepříjemným pocitem, sníženou motorikou, kdy se např. zapnutí knoflíku stává nepříjemností pro neúplnou citlivost a pohyb prstů. Nejčastěji je popisován pocit odumření/ přeležení s pocitem bolesti nebo mravenčení, rychlou pomocí je „protřepání“ se změnou polohy, kdy dojde k úlevě od bolesti. Při pocitu brnění, mravenčení, bolesti, zhoršeném jakoby ztuhlém pocitu, při pohybu je často vyvoláno činností, kdy je ruka ve zvýšené poloze, tj. řízení, telefonování, delší držení těžkého předmětu. U většiny je zasažen I.-III. prst, IV. prstu zevní polovina, také zevní polovina dlaně.
Možné příčiny vzniku „karpálu“
- Opakované pohyby, zátěž
- Pozice, rotace zápěstí
- Zánět, zranění
- Hormony, těhotenství
- Genetika, onemocnění, zdravotní stav
„Karpál“ je lidově řečeno syndrom pracujících rukou pří němž je opakovaný druh pohybu (PC, klávesnice, telefon, hra na hudební nástroj, montážní a stavební práce, práce na zahradě, sportovní aktivita, práce na pokladně, obsluha strojů, šití, vibrující předměty a další. Prodělaný zánět, otok šlach (Teno-synovitida), zranění ruky a samotného zápěstí (zlomeniny, výrony, pohmoždění). U lidí trpících obezitou, která může zvýšit tlak v karpálním tunelu, revmatoidní artritidou, která způsobuje záněty kloubů a šlach, cukrovkou, která může poškodit nervy, hypotyreózou, přechodně v těhotenství a při změně hormonů u žen v období menopauzy nebo při užívání antikoncepce.
Průběh zákroku
Diagnostika a zjištění daného problému
EMG (elektromyografie) při vyšetření měří elektrickou aktivitu svalů. Jemné jehličky jsou zavedeny do svalů, aby zaznamenávaly jejich elektrickou aktivitu, což může ukázat poškození nervu nebo svalů. Nejspolehlivější prokázání utlačení středového nervu.
Pro konzultaci výkonu na kliniku docházíte již s hotovým EMG výsledkem vyšetření.
Lékař se Vás při vstupním vyšetření bude dotazovat na příznaky, pocity, jak dlouho problém vnímáte, zda dochází ke zhoršení. Na pracovní činnost, aktivitu a faktory, které souvisí s výkonem a léčbou. Také provede fyzikální vyšetření, při kterém ohnete zápěstí do dorzální flexe na plné maximum po dobu cca minuty (Phalenův man.), dále jemně poklepává na oblast zápěstí (Tinelův t.) a celkově zhodnotí stav a vhodné řešení.
Léčba a odstranění příčiny
Pokud konzervativní léčba (dlahy, obstřik, léky na zlepšení prokrvení a zlepšení kvality nervu, rehabilitace ke zlepšení mobility nervu v kanále a uvolnění tuhosti kolem karpálního kanálu) přináší úlevu nebo pokud jsou příznaky přetrvávají a vracejí se kdy dojde ke zhoršené citlivosti nebo oslabení svalů, je doporučena operace.
Dlaňová technika operace – Jak operace probíháPři provedení metodou dlaňové techniky, kdy z krátkého řezu v patě dlaně protneme pevný zápěstní vaz a tím uvolníme tlak v zápěstní úžině. K nervu se dostane opět dost krve s kyslíkem a výživou. Brnění a mrtvění ruky ustane ihned po operaci.. Ostatní obtíže ustupují i několik měsíců v závislosti na hojení nervu. Při extrémně těžkém poškození nervu nedokrevností a tlakem mohou některé obtíže přetrvávat
Po zákroku
Po operaci odcházíte domů, je prováděna v lokální anestezii. Je vhodné mít zařízený odvoz a zápěstí nezatěžovat řízením, prudkým pohybem. Zápěstí je první dva týdny fixované pouze elastickým obinadlem a dodržuje se striktní klidový režim. Prsty máte ale volné, můžete ruku používat, pouze nehýbete zápěstím. Stehy se vytahují za 2 týdny, kdy začíná pozvolné zatěžování končetiny jemnou motorikou.
Plné zatížení končetiny připadá za 6-8 týdnů od operace. Po operaci je důležitá důsledná péče o jizvu a následná postupná rehabilitace.
Co nám operace přinese
Noční buzení od nepříjemného brnění nám odezní téměř okamžitě, bolest začne ustupovat od III. dne v podobě vystřelování do prstu.
Pokud je také narušená citlivost (porucha čití) na prstech ruky nebo palce, trvá hojení a proces odeznění bolesti a navrácení citlivosti déle, plné navrácení do původního stavu je nejisté. Vlivem důsledku dlouhodobého utlačení byl vyvíjený tlak chronický, a tak část nervových vláken odumřelá. Uvolnění nervu při operaci vyžaduje čas pro regeneraci, doba hojení je individuální v délce měsíců. Vše se odvíjí od stavu před operací a samotným klidovým režimem, regenerací klienta.
Pokud je bolest doprovázena jiným problémem jako artróza, revma, otoky či bolest od krční páteře nejsme schopni bolest plně odstranit. Výkon je v tomto případě prováděn pro úlevu, alespoň částečně i pro prevenci nevratného poškození nervů v plném rozsahu.