Nezávazná konzultace

9 února, 2022

Klinika estetické medicíny radí: Co obnáší plastická operace prsou?

Po pevném a bujném poprsí touží téměř každá žena. Pravdou však zůstává, že přirozeně pevná ňadra a objemný dekolt příroda naděluje jen velmi zřídka. S přibývajícím věkem navíc prsa ztrácí svou někdejší pevnost i krásu. Pokud vás vzhled vašeho poprsí trápí a snižuje vaše sebevědomí, řešením je plastika prsou. Přečtěte si, jaké jsou současné možnosti medicíny, jak probíhá zákrok, jaká je cena operace prsou i na jaké výsledky se můžete těšit.

Zvětšení prsou implantáty (augmentace)

Při augmentaci se pod prsní žlázu nebo pod sval voperují implantáty, které prsa zvětší na požadovanou velikost. Místo implantátu je v některých případech možné použít také lipografting, při kterém se prsa zvětší vlastním tukem.

V jakých případech je augmentace vhodná?

 • malá prsa 
 • povislá prsa
 • nedostatečný objem dekoltu 
 • asymetrie prsou
 • úbytek tuku a žlázy prsu po kojení nebo rychlém zhubnutí

Augmentace vs modelace prsou

Někdy samotné vložení implantátu nestačí. Pro maximální efekt a nejlepší vylepšení poprsí může lékař doporučit provést zároveň s augmentací také modelaci poprsí

Při modelaci prsou plastický chirurg pozvedne prsní bradavku i dvorec a vymodeluje celé poprsí. Tím mu dodá pevnost a krásný tvar. Pokud vás netrápí malá ňadra, ale pouze povislé poprsí, obvykle postačí provést modelaci prsou bez vložení implantátu. Takto můžeme napravit změny poprsí způsobené například těhotenstvím, kojením, nebo stárnutím.

Modelace prsou je také vhodná v případě nadměrné velikosti poprsí, která ženám činí zdravotní potíže - typicky bolesti zad, krku a ramenou. Pokud modelace nestačí, plastický chirurg navrhne redukci poprsí

Zákrok a rekonvalescence

Operace se provádí v celkové, případně lokální anestezii, takže neucítíte žádnou bolest. Za 1-2 hodiny je většinou hotovo a můžete se přesunout na pooperační pokoj, kde vám bude neustále k dispozici zkušený zdravotnický personál. Pokud budete po operaci cítit bolest, nebojte se požádat personál o tišící léky.

Jak dlouho se hojí plastika prsou? 

Druhý den po operaci většina pacientek odchází domů. I po návratu do domácího prostředí je potřeba dodržovat klidový režim. Do práce se budete moci vrátit za 1-2 týdny. Pokud pracujete manuálně, počítejte s pracovní neschopností zhruba na 4 týdny. 

4 kroky ke správné rekonvalescenci: 

 • po zákroku nosit kompresní podprsenku, případně také kompresní pás
 • 1-2 měsíce preferovat spánek výhradně v poloze na zádech
 • 1-2 měsíce nosit elastickou podprsenku
 • vyhnout se sportu a těžší fyzické zátěži (min. 2 měsíce)

Tělo potřebuje čas na zahojení i dotvarování poprsí. Finální podobu a dokonalý vzhled získají prsa zhruba za 2-3 měsíce, kdy se implantáty usadí a tělo zregeneruje.

Plastika prsou při kojení a v těhotenství

S prsními implantáty můžete bez potíží kojit nebo otěhotnět. Operace prsou po porodu se řeší individuálně - pokud potřebujete vyřešit změny prsou po těhotenství, je dobré vyčkat alespoň rok od porodu. 

Pokud plánujete další těhotenství, myslete na to, že modelace prsou nezastaví přirozené tělesné změny typické pro toto období. Po porodu proto může dojít k opětovnému poklesu prsou. Dobře proto zvažte, jestli si nová prsa nedopřát až po narození všech dětí.

Operace prsou po rakovině

Masektomie, při které je nutné odstranit tkáň zasaženou rakovinou, se negativně odráží na sebevědomí žen. Rekonstrukce prsu v tomto případě ženám pomůže jak v emoční, tak i ve fyzické a sociální rovině. 

Rekonstrukci je možné provést okamžitě během mastektomie, zákrok má bohužel při tomto postupu více rizik. Většinou se proto doporučuje počkat alespoň několik měsíců, ideálně rok a více. Pro maximální výsledek rekonstrukce prsu je vhodné v horizontu 6-12 měsíců provést plastiku také na zdravém prsu. Tím se tvar i velikost obou prsů maximálně sjednotí. Plastiku zdravého prsa bohužel pojišťovna nehradí. 

Cena operace prsou

Nejlevnější varianta zvětšení prsou - lipografting (zvětšení prsou vlastním tukem) vás na CBP klinice estetické medicíny vyjde zhruba na 39 000 Kč. Cena za augmentaci pomocí implantátů je 52 000 Kč. K ceně je potřeba připočítat ještě implantáty - cena za 1 implantát začíná na 9 500 Kč. O něco dražší variantou jsou odlehčené implantáty B-Lite s cenou od 23 000 Kč. Modelace prsou bez nutnosti vložení implantátů vyžaduje investici zhruba 49 000 Kč. Finální cenu vám sdělí lékař po osobní konzultaci.

Co (ne)zaplatí pojišťovna?

Zákroky na naší CBP klinice estetické medicíny nehradí pojišťovna, stejně jako na všech ostatních soukromých klinikách. Zákroky prováděné ze zdravotních důvodů nebo rekonstrukce po masektomii hradí v některých případech pojišťovna. Plastiku prsou však musíte absolvovat ve smluvních zdravotnických zařízeních. 

Pojišťovna ovšem nehradí všechny implantáty. V případě volby jiné varianty musíte obvykle uhradit jak implantát, tak celou operaci. Další nevýhodou operací na pojišťovnu jsou také delší čekací lhůty.

Jak dlouho vydrží plastika prsou a implantáty?

Implantát se mění v případě, že dojde k jeho prasknutí. Po 10 letech je potřebná výměna u 5-8 % pacientek. Většině žen vydrží implantáty o mnoho déle a není nutné je bezdůvodně měnit.

V případě modelace prsou dochází vlivem stárnutí, změny hmotnosti a gravitace k přirozeným změnám poprsí i po operaci prsou. Jak dlouho vydrží poprsí pevné je proto individuální. Většinou si uchovají prsa svou krásu po několik let. 

Čím jsou prsa větší a těžší, tím více působí gravitace. Velikost proto vybírejte s rozumem. Pokud chcete, aby efekt modelace poprsí vydržel co nejdéle, na operaci jděte až po dětech, žijte zdravě a snažte se udržovat svou hmotnost.

O kolik velikostí je možné prsa zvětšit?

Prsa je možné pomocí implantátu zvětšit i o několik velikostí. Výběr vhodného implantátu s vámi dopředu probere zkušený lékař, který se zeptá na vaše přání a představy o dokonalém poprsí. V úvahu vezme také vaši celkovou postavu, anatomii prsou i hrudníku a další faktory. 

Může se stát, že vám plastický chirurg doporučí jinou velikost implantátu, než jste si představovala. Zkuste mu naslouchat. Nevhodná velikost může působit neestetickým dojmem, v horším případě může způsobit zbytečné zdravotní komplikace.

Zajímá vás, jakého efektu byste mohla dosáhnout po operaci prsou na naší klinice? Přijďte se  a nezávazně poradit s našimi zkušenými profesionály. CBP kliniky estetické medicíny najdete v Brně a Jihlavě.


Nezávazná konzultace

  Nezávazná konzultace

  crossmenu